Uszkodzona opona – co robić?

Uszkodzona opona – co robić?

Uszkodzenie opony w czasie jazdy to bardzo powszechna awaria samochodu, której doświadczył praktycznie każdy bardziej doświadczony kierowca. Niestety takiej usterki zazwyczaj nie da się przewidzieć, jednocześnie można ona sprawić poważne problemy. Z tego powodu zawsze należy być odpowiednio przygotowanym na wypadek awarii koła.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, które okazuje się bardzo przydatne w tego typu sytuacjach, jest wykorzystanie tak zwanej dojazdówki. Rozwiązanie stosunkowo praktyczne i wygodne poniżenie tak zwane dojazdówki mają mniejsze wymiary niż zwykłe opony. Z tego powodu zajmują dużo mniej miejsca w bagażniku samochodu. Niestety takie koła mają także swoje wady. Przede wszystkim nie można ich w żadnym przypadku wykorzystywać do dłuższej jazdy – nadają się jedynie na dotarcie do najbliższego wulkanizatora. Nie pozwalają także na jazdę z pełną prędkością.

Alternatywą dla dojazdówek jest po prostu zwykłe koło zapasowe. W takim przypadku trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że będzie ono zajmowało znacznie więcej miejsca ze względu na większe rozmiary. Za to jest to normalne koło, dzięki któremu można dalej kontynuować jazdę samochodem bez zakłóceń.

Inne rozwiązanie, które można znaleźć na rynku, to różne preparaty w sprayu. Są one stworzone z myślą o jak najłatwiejszym użytkowaniu i o szybkim usunięciu usterki. Wystarczy wprowadzić je do opony i po kłopocie. Oczywiście jest to bardzo nietrwałe rozwiązanie i wystarczy jedynie na znalezienie najbliższego wulkanizatora. Trzeba także brać pod uwagę fakt, że skorzystanie z takiego preparatu może w dużym stopniu utrudnić naprawienie opony.

Uszkodzenie opony to awaria samochodu, której zazwyczaj nie da się uniknąć. Na szczęście dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można ją dosyć szybko usunąć we własnym zakresie. Wymiana koła nie jest bardzo dużym wyzwaniem i nie trzeba w tym celu wzywać żadnej pomocy. Wystarczy pamiętać o tym, żeby zawsze mieć przy sobie wszystkie narzędzia, które będą potrzebne przy wymianie koła.

Przeczytaj także jak działa pompa wtryskowa Bosch

Share