Rejestracja pojazdu a wizyta na stacji diagnostycznej

Rejestracja pojazdu a wizyta na stacji diagnostycznej

Rejestracja pojazdu a wizyta na stacji diagnostycznej

Kiedy kupujesz używany samochód lub w dowodzie rejestracyjnym kończy ci się ważność przeglądu technicznego, pierwszym krokiem (przy kupnie samochodu jeszcze przed jego zarejestrowaniem!) jest wizyta na stacji diagnostycznej, na której wykonuje się badanie techniczne samochodu.

Ma ono na celu sprawdzenie, czy pojazd nadaje się do jazdy i czy spełnia wszystkie kryteria, dopuszczające go do jazdy po drogach publicznych. Badanie techniczne nie jest konieczne tylko w przypadku nowych samochodów, które posiadają homologację.

Kiedy pojawić się na stacji diagnostycznej?

Pierwsze badanie należy wykonać jeszcze przed zarejestrowaniem pojazdu, kolejne przeprowadza się przed upływem trzech lat, następnie dwóch, a kolejne muszą być już wykonywane maksymalnie co 12 miesięcy. Jeżeli wszystko jest w porządku, można spokojnie użytkować samochód, ewentualnie diagnosta zaznacza jakie elementy, które nie wykluczają pojazdu z ruchu drogowego, należy naprawić. Jeżeli jednak w trakcie badania diagnostycznego okaże się, że samochód nie spełnia wymogów… i tak można nim poruszać. Diagnosta wydaje wtedy dokument, który na pewien okres umożliwia jazdę niesprawnym samochodem, ale jest to termin, w którym należy niezwłocznie dokonać wymaganych napraw. Jeśli tego nie zrobimy, samochód nie zostanie zarejestrowany lub dowód rejestracyjny straci ważność.
Wizyta na stacji diagnostycznej nie koniecznie musi być związana z rejestracją samochodu, bardzo często z takich usług korzystają kupcy samochodów, którzy właśnie w ten sposób sprawdzają, czy stan pojazdu podawany przez sprzedawcę pokrywa się z tym, jaki jest w rzeczywistości. Zawsze warto samemu wybrać lokalizację, może być nawet nieco oddalona od miejsca zakupu – dzięki temu będziesz mieć pewność, że diagnoza będzie całkowicie obiektywna.

Stacja kontroli pojazdów w Lublinie

W Lublinie znajduje się około dwadzieścia stacji diagnostycznych, gdzie można dokonać przeglądu samochodu. Znajdują się głównie w okolicach Alei Kraśnickiej, Alei Solidarności i Alei Wincentego Witosa. Są więc nieznacznie tylko oddalone od ścisłego centrum miasta. Dzięki temu bez problemu można dokonać przeglądu, nawet jeżeli w jednej stacji nie będzie miejsca, można spróbować w kolejnych.

Share